Ekonomi

Mehmet Şimşek: 2 ayda 420 bin gayrimenkul sahibi denetlendi

Türkiye 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere doğru ilerlerken bakanların güncel konulara ilişkin açıklamaları sürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı, ekranlarda yayınlanan Gece Görüşü programında gazeteciler Hande Fırat ve Zafer Şahin’in yönelttiği soruları da yanıtladı.

“Son 2 ayda 420 binin üzerinde kapıyı çaldık”

Bakan Şimşek, vergi kaçıran ev sahiplerine yönelik denetimlerin artırıldığını duyurdu. Bakan Şimşek’in açıklamasına göre son 2 ayda toplam 420 bin denetim gerçekleştirildi.

Bakan Şimşek ayrıca kira sözleşmelerinin de dijitalleşeceğini söyledi. Buna göre kira sözleşmeleri artık e-Devlet platformu üzerinden yapılabilecek.

Bakan Şimşek’in açıklamaları şöyle:

“Niyetimiz bundan sonra tüm kira sözleşmelerinin e-devlet üzerinden yapılmasını sağlamak. Mesela bunun gibi pek çok konu var. Mesela elimizdeki bilgi tabanından 4.5 milyonu potansiyel yerlere ait, yer var. Konuttur, işyeridir.” Bu konuda elimizde bir bilgi ve veri tabanı var. Son 2 ayda 420 binin üzerinde kapıyı çaldık. Elimizdeki bilgilerle fiili durumu karşılaştırdık. Amacımız istekli uyumun arttırılmasıdır. Amacımız rehberlik yapmaktır. Kira beyanının bu ayın sonunda verilmesi gerekmektedir. Bu kira beyannamelerinin verilmesini sağlamak bizim sorumluluğumuzdadır. “Bizim için değerli, neden? Çünkü nisan ayında verilmeyen beyannameleri araştırırsak mükellef daha ağır sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Çünkü elimizde çok somut bilgiler var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu