Ekonomi

Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’a abonelik getiriyor

Bölgedeki mahkemelerin sosyal medya şirketlerinin bilgi işleme şeklini sıkılaştırmaya başlamasının ardından Meta Platforms Inc., Avrupa’daki kullanıcılarına abonelik ücreti karşılığında Facebook ve Instagram’a reklamsız erişim sağlayacak.

Şirketten yapılan açıklamada, kullanıcıların kasım ayından itibaren sosyal medya sitelerine web üzerinden aylık 9,99 euro (10,57 dolar) karşılığında veya Apple Inc. üzerinden 12,99 euro karşılığında Android ve Android mobil işletim sistemleri üzerinden abone olabilecekleri belirtildi. her ay.

Öte yandan abonelik hizmetleri Avrupa Birliği, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’deki herkesin kullanımına sunulacak.

Abonelik uygulaması, Avrupa’da kullanıcı verilerinin nasıl toplandığı ve kullanıldığına ilişkin artan düzenlemelere yanıt olarak geliştirildi.

Kararı açıklayan bir blog yazısında Meta, AB Adalet Divanı’nın Temmuz ayında şirket aleyhine verdiği karara atıfta bulundu. Mahkeme o dönemde şirketlerin, bilgilerinin toplanıp reklamverenlere “gerekirse makul bir ücret karşılığında” satılmasını istemeyen müşterilere alternatif bir hizmet sunmayı düşünmeleri gerektiğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu